Melaleuca alternifolia (kajeput střídavolistý)

Botanické
členění
Český názevBotanický název
ŘíšeRostlinyplantae
Podříšecévnaté rostlinytracheobionta
Odděleníkrytosemennémagnoliophyta
Třídavyšší dvouděložnérosopsida
Řádmyrtotvarémyrtales
Čeleďmyrtovitémyrtaceae
Rodkajeputmelaleuca
Druhstřídavolistýalternifolia

Melaleuca Alternifolia, česky řečeno kajeput střídavolistý, je strom keřovitého vzrůstu. Pochází z Austrálie, kde divoce roste v močálech a mokřinách severovýchodního pobřeží Nového Jižního Walesu. Říká se mu také čajovník australský, ale s čajovníkem, jehož listy se používají pro přípravu čaje, nemá nic společného. Toto pojmenování vzniklo nejspíš zkomolením názvu T-tree, které dostal podle svého charakteristického tvaru připomínajícího písmeno T. Jde o stálezelený strom, který pozdě na jaře a v létě kvete bílými květy. Dorůstá výšky kolem 5,5 m a šířky 3,5 m. Jeho listy jsou 2-5 cm dlouhé, čárkovité, s lepkavým povrchem a jejich vůně se podobá citrusům. Příbuzenské vztahy ho řadí k myrtám a blahovičníkům nebo-li eukalyptům.

Strom je velmi odolný a houževnatý díky svému hluboko uloženému kořenovému systému. Stačí malý kousek kořene ponechaný v zemi a ten brzy znovu vyraší. O tom se na vlastní kůži přesvědčili australští osadníci a farmáři, pro které Melaleuca představoval téměř nezdolnou překážku při jejich plánech na rozšiřování pastvin dobytka. Považovali ho totiž celá léta pouze za obtížný plevel. Původní australské obyvatelstvo si ale dobře uvědomovalo vzácnost tohoto stromu, který byl součástí jejich tradiční přírodní medicíny. Rozdrcené listy používali k léčení různých poranění. Rodu Melaleuca je více než 300 druhů, pouze jediný, Melaleuca Alternifolia, však oplývá svými vzácnými léčivými vlastnostmi.

Melaleuca alternifolia (kajeput střídavolistý)
Melaleuca alternifolia (Zdroj: Wikipedie)

Dlouhá cesta z Austrálie do celého světa

Tato cesta začala v roce 1770, kdy přistála u pobřeží Austrálie výprava kapitána Jamese Cooka. Při průzkumu pevniny narazila kromě jiného i na skupiny těchto stromů. Ty nemohly uniknout zájmu botanika Sira Josepha Bankse, který byl také členem posádky. Nasbíral listy stromu a odvezl je s sebou do Anglie na prozkoumání. Z této doby pochází také druhá verze o vzniku názvu čajovník. Při první výpravě si z něj totiž zkusila posádka uvařit čaj, při druhé ho potom přidali do piva vařeného ze smrkového jehličí, aby ho zjemnili. Na pořádný výzkum si však kajeput musel počkat ještě dalších 150 let. A nestalo se tak v Anglii, ale v jeho domovině v Austrálii

V roce 1923 provedl lékárník a ředitel Vládního muzea technologie a užitých věd v Sydney A. R. Penfold analýzu lístků tohoto stromu a odhalil jejich skvělé antiseptické a antibakteriální účinky. Jako univerzální desinfekce se tehdy používala kyselina karbolová, jinak přezdívaná fenol, a právě Penfold přišel na to, že silice z listů kajeputu je ještě 13x silnější. Od té doby se také přestalo používat celých listů kajeputu a dále se využíval přímo olej z nich získaný.

Výzkumy pokračovaly a byly zjišťovány další úspěšné možnosti použití tohoto oleje. Ještě před druhou světovou válkou se zmínky o něm rozšířily po celém světě. Za války si svou skvělou pověst udržel a byl dokonce zařazován do běžné součásti výbavy vojáků bojujících v tropických oblastech. Po válce však přišly krušné časy související s objeven účinných antibiotik a po oleji z listů kajeputu načisto vymizela poptávka. Naštěstí neupadl úplně v zapomnění a na konci 70. let jeho věhlas začal zase stoupat. To když si lidé uvědomili škodlivé vedlejší účinky antibiotik a nebezpečí jejich nadužívání. Přírodní medicína byla opět na vzestupu a je dodnes.

Melaleuca alternifolia (kajeput střídavolistý)  květ
Melaleuca alternifolia – Květ (zdroj: Wikipedie)

Dnešní pěstování Melaleuci alternifolia a produkce oleje z něj

Dnes pochází prakticky všechen prodávaný olej ze stromů vypěstovaných na plantážích. Je to způsob šetrnější k přírodě a také výnosnější, i když oleje z těchto stromů nejsou tolik aromatické jako z těch divoce rostoucích. Olej se z listů získává destilací a výnosnost je 10 l oleje z jedné tuny listů. Na hektar se vysazuje asi 30-40 000 sazenic, což znamená hektarový výnos 150-200 kg oleje za rok.

Samotný olej se skládá ze 48 látek, z nichž některé jsou natolik unikátní, že pro ně musel být vymyšlen nový název. Sledovány jsou při výrobě obzvláště dvě složky – cineol a terpinen-4ol. U cineolu je
hraniční hodnota obsahu 15%, potom už je látka pro kůži žíravá. U terpinen-4olu platí opak, čím je ho více, tím je olej účinnější. Jeho obsah by měl být minimálně 30%. Olej je bezbarvý až světle žlutý. Jeho vůně připomíná eukalyptus, myrtu, muškátový oříšek či kafr.

Kajeput střídavolistý se dá pěstovat i v České republice, venku smí být však jen přes léto. Jelikož není mrazuvzdorný, je třeba ho zazimovat například v zimní zahradě. Množí se semeny nebo řízkováním.

Jak si doma vypěstovat kajeput střídavolistý?