Tea Tree Oil a jeho použití u domácích mazlíčků

Tea tree oil je čistě přírodní přípravek získávaný z listů stromu Melaleuca Alternifolia, nebo-li čajovníku australského. Jde o účinný antiseptický a antimykotický přípravek, který se používá na nepřeberné množství potíží. Vlastně se dá říct, že je nejsilnější přírodní desinfekcí. Stejně jako u lidí se dají jeho skvělé účinky využít i v případě zvířat. Jen u některých je potřeba zvýšené opatrnosti, protože jeho vnitřní užití je toxické a právě to může být problém. Jak se tedy používá, u kterých zvířat a na co?

V jaké formě se Tea Tree Oil používá?

Buď můžete zvolit přímo přípravky s obsahem TTO určené k péči o zvířata nebo jednoduše přidat pár kapek oleje do prostředků, které běžně používáte, například do šampónu nebo rozprašovače s vodou a tím pak srst a pokožku postříkat. Důležité však je hlavně zvířeti zabránit, aby si ošetřená místa olizovalo. Právě to by mohlo být příčinou problémů až s možným tragickým koncem u těch menších z nich. Jak bylo řečeno, požití oleje je totiž toxické. Nesmí se také používat na velké otevřené rány, kterými by se příliš vstřebal do krevního oběhu. A není příliš doporučeno ani jeho použití u březích zvířat a mláďat. Při dodržení těchto doporučení vám bude skvělým pomocníkem v boji s kožními problémy i parazity.

U kterých zvířat a na co se aplikuje?

Psi

Používá se jako ochranná i hojivá kosmetika. Při kožních problémech se dá vetřít do kůže, pomáhá i ulevit od svědění. Hojí drobné oděrky a škrábance. Působí také jako prevence proti blechám, které jeho vůně odpuzuje stejně jako vši u lidí. Ideální je jeho užití společně se šampónem. Ošetřují se jím také popraskané tlapky, které obzvlášť v zimě dostávají zabrat. I při vytahování klíšťat se hodí, stačí předtím klíště zakápnout olejem a hned se rána desinfikuje.

Kočky

Při použití u koček buďte velmi opatrní, podle některých studií je pro ně totiž dost nebezpečný, což může v nejhorším případě skončit až jejich smrtí. Je to dáno tím, že kočky si prakticky neustále olizují svou srst a požívají tak olej, který na ní při použití ulpí. Pokud tedy chcete přesto olej na nějakou ranku nebo kožní problém použít, neváhejte nasadit kočce límec, který jí v olizování toho místa zabrání.

Hlodavci

Dá se také použít k ošetření ranek na kůži nebo vyrážky, ovšem je potřeba ho alespoň trochu zředit. Vzhledem k malé velikosti těchto zvířat by pro ně neředěný mohl být příliš silný a vyvolat tak alergii nebo dokonce známky otravy. Raději se ale buď vyhněte jeho používání u potkanů, nebo jim důsledně zabraňte dostat se k místu použití a olizovat ho. Podle mnohých chovatelů jim totiž tento olej velmi dobře voní a proto ho olizují. Může to vést ke stejně tragickým účinkům jako u koček, ovšem už při požití menšího množství. Dá se však bez problémů použít také jako desinfekce ubikace.

Koně

Používá se k ošetření drobných ranek, odřenin nebo popálenin. Také při poštípání hmyzem se postižená místa potírají tímto olejem. Vůbec při všech kožních potížích je možné tento olej použít, jen je třeba dát pozor, aby se nedostal do očí. Ošetřují se jím ale také kopyta nebo je možné jeho roztok použít na desinfekci nádob ke krmení a na vodu. I tady působí jako prevence proti blechám a při vytahování klíšťat.

Ovce, kozy

Stejně jako u psů a koní se používá jako prevence proti blechám a to přidáním do koupele nebo postříkáním srsti roztokem. A stejné je i jeho použití při ošetření kožních poranění či jiných problémů, kopyt či desinfekci krmných nádob.

Dodržujte doporučení a hlavně vyzkoušejte nejdříve malé dávkování, abyste si ověřili, že vaše zvíře tento olej opravdu dobře snese. Poté už vám nic nebrání využívat jeho báječné účinky a zpříjemnit tak život svému zvířeti i sobě.