Tea Tree oil a lupy

Lupy jsou spojeny s kvasinkami Pityrosporum ovale. Olej z čajovníku má antimykotickou aktivitu proti P ovale a může být užitečný při léčbě lupů. 

 Vědci pod vedením A. Satchella provedli randomizovanou, dvojtě zaslepenou studii skupiny s cílem prozkoumat účinnost a snášenlivost 5% oleje z čajovníku a placeba u pacientů s mírným až středně lupem.

 Sto dvacet šest mužských a ženských pacientů ve věku 14 let a starších bylo náhodně přiděleno, aby dostávali buď 5% šamponu s čajovníkovým olejem nebo placebo, který byl používán denně po dobu 4 týdnů. Lupiny byly hodnoceny na stupnici a na základě sebehodnocení pacienta, jakými jsou šupinatost, svědění a mastnota.

Výsledky: Skupina šampónů s 5% čajového oleje vykázala 41% zlepšení skóre závažnosti ve srovnání s 11% ve skupině s placebem ( P <0,001). Statisticky významná zlepšení byla také pozorována v celkové oblasti skóre postižení, v celkovém skóre závažnosti a ve svědění a mastnotě složek sebehodnocení pacientů. Sebehodnocení pacienta se zlepšila, ale nebyla statisticky významná.

 Nebyly však zjištěny žádné nepříznivé účinky. 

Závěr: Pětiprocentní čajovníkový olej se zdá být účinný a dobře tolerovaný při léčbě lupů. 

Studie: (J Am Acad Dermatol 2002; 47: 852-5.)

Jak si připravit účinný šampón proti lupům

Vezměte jakýkoliv běžný šampón na vlasy a smíchejte s čistým Tea Tree olejem v poměru 1:20.

Tabulka jak namíchat

Objem šampónuMnožství Tea Tree oleje
100 ml5 ml
150 ml7.5 ml
200 ml15 ml