Tea Tree Oil – intimní hygiena ženy a pomoc při gynekologických obtížích

Ženské intimní partie jsou náchylné k různým nepříjemným zdravotním problémům, z nichž obzvlášť jeden je velmi častý. Jakmile se naruší křehká rovnováha přirozeného poševního prostředí, dojde velmi snadno k přemnožení mikroorganizmů a vzniku vaginální mykózy.

Nejčastěji za problémem stojí kvasinky, které v poševním prostředí běžně žijí, případně jde o plísně. Tyto mikroorganizmy dokáží využít jakéhokoliv oslabení imunity a narušení vaginálního prostředí, například po dobrání antibiotik nebo i při stresu. Daří se jim také v teplém a vlhkém prostředí, často proto ženy trpí mykózou v létě, kdy navštěvují koupaliště a tráví čas v mokrých plavkách. Příčinou bývá i například těsné spodní prádlo z neprodyšného materiálu. Toto onemocnění sice není nijak závažné, ale zato je velmi nepříjemné a obtěžující. Během svého života se s ním setká alespoň jednou celých 75% žen a mnoho z nich tímto problémem trpí opakovaně.

Pomoc při potížích a v rizikových situacích

Nejúčinnější zbraní je prevence, tedy dostatečná hygiena, vhodné oblečení a vyhýbání se rizikovým místům a situacím. To ale samozřejmě vždy nejde. V takovém případě se některým ženám osvědčilo preventivní používání tea tree oleje. Po návštěvě bazénu si na tampón kápnou několik kapek TTO a na noc vloží do pochvy. Antiseptické účinky oleje zabrání přemnožení bakterií či kvasinek a vzniku plísní. Vzhledem k tomu, že olej může u citlivějších žen způsobit podráždění sliznice, doporučuje se nejdříve tento postup vyzkoušet na kůži, poté s jednou až dvěma kapkami na jednom tampónu, a když bude vše v pořádku, použít teprve poté zhruba 5 kapek TTO na jeden tampón. Stejné doporučení je možné použít i při prvních příznacích mykózy, kterými obvykle bývá nejdříve svědění uvnitř i vně intimních partií, poté pálení, bolest a zarudnutí rodidel. Od těchto příznaků by vám mohla pomoci také sedavá koupel, kdy do velké mísy napustíte tolik vody, abyste se do ní mohly posadit, a kápnete do ní asi 10 kapek TTO. K dostání je i přímo gel proti vaginální mykóze s tea tree olejem.

Každodenní prevence

Jak již bylo zmíněno, velmi důležitá je hygiena intimních partií a to také vhodnými mycími prostředky. Obyčejné mýdlo může narušit rovnováhu poševního prostředí a způsobit podráždění. Daleko šetrnější jsou mycí gely určené k intimní hygieně. Při náchylnosti k vaginálním mykózám je výbornou součástí prevence intimní mycí gel s olejem z čajovníku australského. Obsažený Tea Tree Oil pečuje o pokožku intimních partií a zároveň vyrovnává přirozené poševní pH, čímž zabraňuje přemnožování mikroorganizmů a vzniku nepříjemných obtíží. Pocit čistoty a rovnováhu pro zachování zdravých citlivých míst i během dne vám pomohou zajistit vlhčené ubrousky s TTO, které jsou speciálně určené pro intimní hygienu žen.

Zdravý sexuální život

Dalším rizikovým faktorem pro vznik nepříjemných potíží je sexuální život. Při intimním kontaktu může dojít k podráždění i vzniku infekce. Samozřejmě to neznamená, že bychom se měly raději vzdát milostného života, když trpíme často gynekologickými obtížemi. Kromě zvýšené hygieny je možné i tady dbát na prevenci pomocí vhodných prostředků. Těmi jsou kondomy a lubrikační gely s obsahem Tea Tree oleje. Obojí pozitivně působí na vyrovnání hladiny pH a zajištění zprávného přirozeného prostředí citlivých míst.

Tea Tree Oil v těhotenství

Ani těhotné ženy se nemusí obávat používání TTO, ať už při intimní hygieně nebo na různé další obtíže. Olej z čajovníku je při vnějším lokálním užívání bezpečný a nejsou známy případy, kdy by nějak ovlivnil těhotenství nebo plod.